CMDB — czym jest?

CMDB to skrót, który coraz częściej pojawia się w rozmowach dotyczących skutecznego monitorowania infrastruktury IT oraz zarządzania nią. Czym jednak dokładnie jest CMDB i dlaczego warto z niego skorzystać?

Baza danych CMDB — do czego służy?

Baza danych CMDB, czyli tłumacząc skrót na język polski baza danych zarządzania konfiguracją. Ten typ bazy danych ITIL różnego rodzaju organizacje wykorzystują do tego, by przechowywać informacje na temat zasobów sprzętowych, a także programowych posiadanych przez firmę. 

W takiej bazie danych CMDB znajdziemy więc informacje na temat sprzętu tworzącego infrastrukturę IT firmy. Mowa tu o przede wszystkim laptopach, komputerach, a także serwerach i innych sprzętach elektronicznych. Do tego znajdują się tam dane dotyczące programów wykorzystywanych przez firmę, takich jak typ ich licencji, czy nawet czas jej obowiązywania. Więcej informacji na temat zastosowań i działania baz CMDB można znaleźć na stronie: https://www.oxari.com/pl/produkt/oxari-cmdb.

Co daje korzystanie z bazy danych zarządzania konfiguracją?

Firmy, które korzystają z bazy wiedzy typu CMDB mogą liczyć na dostęp do skutecznego monitoringu infrastruktury IT. Gdy wszystkie informacje są przedstawione w jednym miejscu, zarządzanie całością jest w końcu dużo prostsze, a właśnie to oferuje CMDB

Jednocześnie CMDB ułatwia optymalizację pracy z wykorzystaniem wszystkich zasobów elektronicznych i innych zawartych w takiej bazie danych. Sprawna infrastruktura IT to w końcu jedna z bardzo ważnych części składowych sukcesu w dzisiejszych czasach.

Monitoring infrastruktury IT z bazą CMDB — dlaczego warto się na niego zdecydować?

Głównym powodem, który sprawia, że warto zdecydować się na monitoring infrastruktury IT poprzez bazę danych CMDB to ogrom możliwości, które zapewnia ta baza. Umożliwia ona zawarcie w sobie wszystkich informacji dotyczących zasobów firmy, a także relacji między nimi. W ten sposób można świetnie kontrolować stan sprzętu komputerowego, oprogramowania, a także przydział pracowników do posiadanych zasobów.

About the Author

You may also like these