W worku, czy w chlebaku – jak przechowywać chleb?

W worku, czy w chlebaku – jak przechowywać chleb?

Świeżutki chleb jest podstawą śniadań. Czy konieczne jest codzienne, poranne chodzenie do piekarni, aby mieć go na swoim stole? Nie. By jak najdłużej cieszyć się smakiem chleba, wystarczy zadbać o warunki jego przechowywania. W czym najlepiej trzymać chleb? W tradycyjnie w chlebaku, a może w worku? Wybierz najlepsze rozwiązanie.

Przechowywanie chleba w chlebaku

Chlebak jest przedmiotem znanym i używanym od lat. W sklepach dostępne są chlebaki o różnych rozmiarach, kształtach oraz wykonane z różnego rodzaju materiałów. To na tę ostatnią cechę warto zwrócić największą uwagę. Jedną z opcji są chlebaki wykonane z naturalnych materiałów. Zwykle są to chlebaki drewniane i bambusowe. Zapewniają bardzo dobre warunki do przechowywania chleba, pochłaniają wilgoć i w pewnym stopniu chronią także przed wysychaniem.

Drugi popularny w ostatnim czasie typ chlebaków to te wykonane ze stali i metalu. Są one odporne na uszkodzenia, lekkie i stylowe. Niestety nie pochłaniają wilgoci, a dodatkowe ustawienie w ciepłym miejscu może potęgować pojawienie się pleśni.

Najgorszą opcją są chlebaki plastikowe. Nie zapewniają one cyrkulacji powietrza, przez co pieczywo szybko pleśnieje. Dodatkowo są delikatne i łatwo je uszkodzić.

Worek lniany na chleb – dlaczego warto?

Przechowywanie chleba w worku lnianym jest idealną alternatywą dla chlebaka. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w kuchni o niewielkiej powierzchni roboczej, gdzie brakuje miejsca na jego ustawienie. Worek lniany na chleb w przeciwieństwie do foliowej torebki zapewnia odpowiednią cyrkulacją powietrza oraz odpowiedni poziom wilgoci w swoim wnętrzu. Dodatkową jego zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Tego typu worek wystarczy jedynie raz na jakiś czas wyprać.

Którą opcję w takim razie wybrać? Jeśli masz wystarczającą ilość miejsca w kuchni, zawsze możesz umieścić tam chlebak. Worek lniany na chleb jest tanim i równie korzystnym rozwiązaniem. Czasami warto rozważyć połączenie obu rozwiązań. Wówczas worek może służyć jedynie do przechowywania nadmiaru pieczywa. Można również umieszczać w nim chleb, a dopiero potem wkładać go do chlebaka. Takie podwójne opakowanie dodatkowo zabezpieczy pieczywo przed wysychaniem. Jeśli jednak w grę wchodzi mała kuchnia, to najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z worka, który zmieści się do każdej szuflady.

About the Author

You may also like these